Parallax Background

Sosyal Medya Pazarlama İpuçları


Sosyal medya dünyası biraz yorucu olabilir. Her platformun kendine göre zorluğu var, bu yüzden her platformdaki çabalarınızda neye odaklayacağınızı bilmek önemlidir. İster sosyal medyadaki varlığınızı yeni başlatıyor olun, ister bir süredir içinde olun, çabalarınızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayabilecek bazı şeyler var. Sosyal medya pazarlaması yapıp yapmadığınızı anlamak için bilmeniz gereken 10 ipucunu listeledik.

1.Başlamadan Önce Bir Planınız Olmalı

Tüm sosyal medya platformlarını kullanacak mısınız? Reklam için bir bütçeniz olacak mı? Paylaşımlarınızda görselliğin nasıl olacağını planladınız mı? Başlamadan önce stratejiler belirlediğinizden emin olun.

2.Aktif İzleme ve Yanıt Verme

Sosyal medya sosyal olmak için yaratıldı. Takipçilerinizle iletişim kurmalı ve onların tepkilerine karşılık vermelisiniz. Yeni takipçilere teşekkür edin, yorumları yanıtlayın, olumlu ve olumsuz geri bildirimlere dönüş yapın (olumsuz bir yoruma iyi bir yanıt, müşterinin markayla ilgili görüşünü olumlu yönde değiştirebilir veya aksi bozabilir). Yalnızca içerik yayınlamak yeterli değildir ve takipçilerinizle etkileşime geçmelisiniz. Konuşma, ilişki kurmanın anahtarıdır ve ilişkiler müşterilere dönüşür.

3.Zaman Tasarrufu ve Optimizasyon için Programlardan Faydalanın

Yalnızca zamanınız olduğunda içeriklerinizi yayınlamak yerine paylaşımlarınızı düzenli yapmak, takipçi kitlenize en uygun zamanlarda ulaşmanıza yardımcı olabilir. Tüm içeriğinizi tek seferde yayınlamak, potansiyel erişim miktarını azaltır. Bu konuda zamanlayıcı programlardan faydalanabilirsiniz.

4.Paylaşımlarınızda Resimler ve Videolar Kullanın

Araştırmalar, yazılarınızda görsel kullanmanın etkileşimi önemli ölçüde artırdığını göstermiştir. Instagram gibi görsellik temelli bir platformun çok popüler hale gelmesinin bir nedeni var. “Bir resim bin kelimeye bedeldir” ifadesi hiç bu kadar doğru olmamıştı ve yayınlarınızda harika görüntüler kullanmak takipçi sayınızı artıracaktır.

5.Gelişmelere Erken Uyum Sağlayın

Sosyal medya platformlarındaki yeniliklere erken adapte olun, bunun çok avantajınıza olduğunu göreceksiniz. Ortaya çıkan yeni sosyal medya sitelerinde bulunmak çok faydalı olabilir. Platformlar hızla değişiyor ve yenileri sürekli olarak ortaya çıkıyor, bu yüzden hedef kitlenizi kaybetmemek için orada olmalısınız.

6.Kendinize Ait İçerik Oluşturun

Herhangi bir sosyal medya stratejisinde, kendi içeriğinizi veya başkalarının içeriklerini paylaşıma arasında iyi bir denge bulmalısınız. Diğer kullanıcıların içeriklerinden yararlanmak önemlidir, ancak kitlenizin sizi takip etmelerini sağlamak için kendi ürettiğiniz içeriklerin daha önemli olduğunu bilmelisiniz. Orijinal içerik oluşturmak ve paylaşmak, potansiyel müşterilerinizde size referans oluşturacaktır. Belirli bir konuyla veya ürünle ilgilendiklerini bildiğiniz takipçilerinizi “pikselleştirerek”  onlara ilgierini çekecek bir reklamla ulaşabilirsiniz,  İpucu: Sektörünüzde veya rakipleriniz için hangi konuların trend olduğunu gösteren ilham ve veriler için Buzzsumo gibi bir araç kullanabilirsiniz.

7.Analiz ve Ayarlama Yapın

Sosyal medya analitiklerinizin size neler söylediğini anlamak, stratejinizi ilerletmek için çok önemlidir. Bazen işe yarayacağını düşündüğünüz şey her zaman böyle olmayabilir; verileriniz size gerçekten neyin işe yaradığını söyleyecektir. Bir reklam diğerinden daha iyi performans gösteriyorsa, yüksek performans gösterenlere daha fazla dikkat veya para çekmek için hızlıca harekete geçin.

8.Url Kısaltmaları Kullanın

Bit.ly gibi gerçekten uzun  URL'leri alıp kısaltan araçlar vardır. Bağlantılarınızı kısaltmak için bunları kullanarak hesaplarınızda sadelik sağlayabilirsiniz.

9.Pazarlamacı Gibi Davranmayın

Sosyal medya platformlarının amacı satış yapmak değil, bu yüzden takipçilerinize pazarlamacı gibi davranmayın. Satış için başka mecralarınız zaten var ama burası değil. Ürünlerinize ihtiyaç duyduklarında nereye bakacaklarını bileceklerdir. Bu mecra onları haberdar edeceğiniz mekândır, hazır olduklarında onlara ulaşabileceğiniz yerdir.

10.Reklam Vermeyi İhmal Etmeyin

Sosyal medya platformları reklamın da ucuz olduğu mecralardır, o yüzden müşterilerinize organik ulaşırken büyümeyi hızlandırmak için bu ucuz reklam yöntemini de kullanmayı ihmal etmeyin.

Eskişehir Web Ajansı, Eskişehir Sosyal Medya Yönetimi, Eskişehir AjansEskişehir Web TasarımEskişehir SEOEskişehir Responsive Web Sitesi, Eskişehir E Ticaret Sitesi