Parallax Background

E-Ticaret Sitelerinde Yapılan En Yaygın 5 Hata


E-Ticaret sitelerinde yapılan tonlarca hata var. Tüm bu hatalar biraz dikkatli bir planlama ile önlenebilir. Sizin sitenizde de bu hatalardan bazıları olsa bile, çoğunu yazımızı okuyarak kolayca düzeltebilirsiniz. Bunları düzelterek e-ticaret sitenizin müşteri deneyimini en üst seviyelere çıkarabilirsiniz.

Aşağıda, e-ticaret sitelerinin yaptığı en yaygın 5 hatayı ve bunlar için çözüm önerilerilerini sizin için listeledik.

1. Yetersiz Ürün Bilgisi

Bir mağazada alışveriş yaparken, bir ürünü alabilme, hissedebilme ve ambalaj veya etiketlerini inceleyebilme avantajına sahipsiniz. Ama E-Ticaret sitelerinden yapılan alışverişlerde bu etkileşim ortadan kalkar. Online alışveriş siteleri, mağaza içi alışveriş deneyimini geliştirmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmalıdır. Eğer müşteriye ürün hakkında yeterli bilgi sunulmazsa bu bilgiyi başka sitelerde arayacak ve büyük fiyat farkı söz konusu olmadıkça da daha fazla bilgi sunan siteden alışveriş yapmayı tercih edecektir.

Nasıl düzeltilir?

Ürün hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi sunun. Boyutları, yapıldığı malzeme, ağırlığı, boyutları gibi bilgiler. Örneğin, online bir giyim mağazasında, kumaş türün, boyutlar, renk seçenekleri, boyut çizelgesi ve bakım talimatları eklenebilir. Sadece teknik terimler kullanmak yerine tanımlayıcı kelimeler kullanmak müşteri üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olacaktır.  

2. İletişim Bilgilerini Gizleme

Müşteriler, kredi kartı ile alışveriş yapacakları bir e-ticaret sitesinin gerçek bir şirket olduğunu bilmek isterler. Bir problemle karşılaştıklarında gerçek bir kişiyle konuşabileceklerini ve yardım alabileceklerini bilmek isterler. Sitenizde herhangi bir iletişim bilgisi sunmazsanız müşterinin sitenize güvenme olasılığı çok düşüktür ve sitenizden büyük çok olasılıkla alışveriş yapmayacaktır.

Nasıl düzeltilir?

İletişim bilgilerinizi web sitenizin her sayfasında kolayca bulabileceğiniz bir yere koyun. İletişim bilgilerinizi koyacağınız en belirgin yerler başlığınızda, kenar çubuğunuzun üst kısmında veya altbilginizde. Mümkünse birden fazla iletişim yöntemi sağlayın. Bir iletişim formu, e-posta adresi, telefon numarası ve posta adresi, müşteri güveni düzeyini artırır. Ayrıca, sattığınız ürün ne kadar pahalı veya teknikse, bir tüketicinin daha fazla iletişim bilgisi istemesi olasılığının yüksek olduğunu unutmayın.

3. Karışık bir Ödeme Süreci

Bu, bir e-ticaret sitesinin kesinlikle uzak durması gereken hatalardan biridir. Müşterilerinizin kredi kartı ile alışveriş yapma deneyimlerini mümkün olduğunca iyileştirmelisiniz. Satın işlemlerin de ne kadar çok adım sunarsanız alışverişi tamamlamadan siteden ayrılmalarına o kadar çok fırsat vermiş olursunuz. En ideali sipariş kontrolü ile adres bilgilerini girdikleri bir sayfa ile sipariş işlemini tamamlamadan önce bir onay sayfası sunarak toplam 2 sayfada alışverişi tamamlamalarını sağlamaktır.

Nasıl düzeltilir?

Yukarıda belirtilen ideal modeli olabildiğince uygulamaya koymak gerekir. Başka sayfalar gerekiyorsa sayfaları birleştirin ve sayfaların daha kısa görünmesini sağlamak için belirli bölümler için iki sütunlu tasarımlar kullanın (faturalandırma ve gönderim bilgilerini yan yana koymak gibi).

4. Alışveriş için Üyelik Şartı

Bir müşterinin alışveriş yapmadan önce e-ticaret sitenize kaydolmasını istiyorsanız, bu müşterinin önüne koyduğunuz başka bir engeldir. Sipariş almanın müşteri bilgilerini kaydetmekten daha önemli olduğunu unutmayın.

Nasıl düzeltilir?

Bunun için kolay bir düzeltme var. Bir müşterinin sipariş vermeden önce bir hesaba kaydolmasını istemek yerine, sipariş işlemlerinin sonunda onlara seçenek sunun. Gelecekte sipariş vermeyi kolaylaştırmak veya mevcut siparişlerinin durumunu izlemek için onlara hesap bilgilerini kaydetme seçeneği verin. Birçok müşteri bilgilerini kaydetmeyi tercih eder ve müşterileri siparişlerini tamamlamadan uzaklaştırmazsınız.

5. Yetersiz Site İçi Arama Motoru

Bir müşteri ne aradığını biliyorsa, kategori ve filtreleri incelemek yerine bir sitenin arama işlevini kullanmayı tercih eder. E-Ticaret sitenizdeki arama özelliğinin iyi çalıştığından ve müşterilerin sonuçlarını iyileştirmelerine yardımcı olacak filtrelere sahip olduğundan emin olmalısınız. Arama sonuçlarının çoğu aranan şeye benzemiyorsa bu müşteri için rahatsızlık verici bir durumdur.

Nasıl düzeltilir?

E-ticaret sitenizi iyi bir site içi arama motoruna sahip olduğundan emin olun veya mevcut olanın eklentilerle işlevselliğini arttırın. İdeal olarak, bir e-ticaret arama motoru, kullanıcıların anahtar kelimeye göre arama yapmasına ve ardından sitenizin içerdiği kategorilere veya sıralamalara göre sonuçları hassaslaştırmasına izin vermelidir.