Parallax Background

Amazon'da Private Label Ürünle Satışa Başlama Maliyeti


Amazon'da Özel Markalı ürününüzle satışa başlamak için ne kadar paraya ihtiyacınız var?

Bu yazıda Amazondaki en popüler satış modeli olan Private Label (Özel Markalı Ürün) satışına başlayabilmek için ne kadar harcama yapmanız gerektiği incelenecektir.

Bu modelde iş yapmak için Amazon'da satış maliyetleri aşağıdaki gibi üç kategoriye ayırılabilir:

Gerekli maliyetler : Bunlar, Amazon'da satışa başlamak için ödemeniz gereken gerekli ücretler ve diğer gerekli giderlerdir.

Önerilen maliyetler : Bu maliyetler olmadan da başarılı bir Amazon işi başlatabilirsiniz, ancak bu yatırımları yapmanız önerilir.

Ekstra maliyetler : Bunlar, işinizi hızlı bir şekilde artırmanıza yardımcı olabilecek maliyetlerdir, ancak yeni başlayan biri için gereksizdir.

İlk olarak, Amazon'da hangi satış modeli ile satış yapıyorsunuz?

Amazon satıcıların çoğunluğu (Private Label) Özel markalı iş modelini tercih ediyorlar.

Amazonda kendi yaptırdıkları ürünleri kendi özel markaları ile satılması modelini tercih ediyorlar.

Bu yöntemin dört adımda nasıl işlediği aşağıda açıklanmıştır:

Araştırma : Yüksek talep ve düşük rekabete sahip bir ürün kategorisi bulmak için Amazon verilerini kullanarak ürünü bulma.

Kaynak : Ürünün kendi markalı versiyonununu oluşturmak için benzer ürünler üreten bir tedarikçi bulunması.

Lansman : Ürünün Amazon'da listelenmesi ve ürünlerin sizin adınıza Amazon tarafından depolanması ve kargo edilmesi (FBA Modeli).

Reklam : Ürünlerinizi Amazon içinde ve dışında tanıtmak için Amazon'un reklamcılık sistemi olan Amazon PPC kullanılması .

Amazon'da satışa başlamak için gerekli maliyetler

Bir Amazon işletmesi için başlangıç ​​maliyetlerini belirlemeden önce, ilk yatırımımız için sunmayı planladığımız ürünlerin türünü ve miktarını belirlemek istiyoruz.

Amazon ABD mağazasında satış yapacağız. ( ABD merkezli bir satıcıdan bahsedeceğiz)

Daha fazla kalıcılık sağladığından ürünümüzü özel markamızla  FBA modelini kullanarak  satacağız.

Ürünümüzün birim başına toplam geliş maliyeti 4 $. (Geliş maliyetiniz, ürünü üretme maliyetinin yanı sıra birim nakliye maliyetleri, vergiler vb.)

% 100 Yatırım Getirisi hedefleyeceğiz.

Ürün standart ölçüde olacaktır yani ayakkabı kutusuna sığacak büyüklükte ve hava yoluyla gönderilecek kadar hafif olacaktır.

Satmak için 500 adet satın alacağız.

Promosyonlar için 50 adet vermeyi planlıyoruz.

Numuneler için 300 $

Amazon FBA kullanarak satmak için özel marka ürününüzü tedarik ederken, numuneleri görmek zorunludur.

Bazen Alibaba veya diğer üretim kaynaklarında internet üzerinden gördüğünüz özelliklerle gerçek ürünün kalitesi arasında önemli bir fark olabileceğinden, kaliteyi doğrulamanın ve en iyi tedarikçi ile çalışmanın en iyi yolu örnekleri sipariş etmektir.

Potansiyel tedarikçileri bulduktan sonra maliyetleri düşük tutmak için  belirlediğiniz ilk üç tedarikçiden bir örnek almanızı öneririz. (Ürün ve nakliye ücretini ödeyerek getirtebilrisiniz.)

Burada bilmeniz gereken yaklaşık olarak her örneğin size 100 dolara mal olacağıdır. Bu, tedarikçiden beş gün veya daha kısa sürede kapınıza gelmesi dâhil ücrettir. Önerilen üç numuneyi sipariş ederseniz, 300 $ 'lık bir maliyet bekliyoruz.

Örnekleri aldıktan sonra, ürün için vizyonunuza en uygun numuneyi seçersiniz.

Not : Bazen tedarikçiler,  numuneleri ücretsiz gönderebilmekte veya onlardan sipariş vermeye karar verirseniz ilk siparişinizin ücretini iade etmektedirler. Potansiyel tedarikçilere bunu önceden sormaya değer.

Envanter: Yaklaşık 2.000 $

Tedarikçinizi seçtikten sonra ürününüzü satın almaya hazırsınız demektir!

Tedarikçi veri tabanınızdaki veya Alibaba'da bulduğunuz tedarikçiler genellikle Minimum Sipariş Miktarı (MOQ) ile çalışmaktadırlar. Deneyimlerimize göre, MOQ'lar 500 birim civarındadır. Bu nedenle, tahminlerimiz için 500 birim satın alma maliyetini dikkate alacağız. (Bunu bir tedarikçi ile pazarlık ettiğinizde daha düşük bir miktar sipariş kabul edebilirler, ancak bu genellikle ürün başına daha fazla ücret ödeyeceğiniz anlamına gelir; başka bir deyişle buna değmeyebilir.)

Ayrıca, ürünümüzün, ürün maliyeti ve nakliye dahil birim başına 4 dolara mal olacağını varsayıyoruz.

500 birim başına 4 ABD dolarından beklenen ilk envanterimiz 2.000 ABD doları olacaktır.

Promosyon hediyeler: 200 $

Amazon'da satışa başlarken, birçok satıcı çok ihtiyaç duyulan erken satışları sağlamak için ürünlerinin fiyatını büyük ölçüde azaltmayı tercih ediyor. Bunu yapmanın en iyi yolu, Amazon Satıcı Merkezi'nde % 50 veya daha fazla indirim sunan bir promosyon veya kupon oluşturmaktır. Ardından Lansman özelliğini kullanarak ürünü listelersiniz . Bunu yaptıktan sonra, ürününüz Jump Send gibi indirim sitelerinde de görünecektir .

İndirim müşterileri ürününüzü satın aldıkça, satış miktarınız artar ve Amazon'un ürününüzü daha iyi tanımasına ve arama sonuçlarında daha yüksek bir konum sağlamasına yardımcı olur. Ayrıca bu indiirmli satışlardan bolca ürün incelemesi (product review) de alabilirsiniz .

Amazon Profesyonel Satıcı Hesabı: 40 $ / ay

Ne satmayı seçerseniz seçin, sitesinde ürünlerinizi listeleyebilmesi için Amazon'a ödeme yapmanız gerekir.

Bunu Bireysel Satıcı Hesabı veya Profesyonel Satıcı Hesabı ile yapabilirsiniz .

Bireysel Hesap, satılan ürün başına 0,99 ABD dolarıdır ve Profesyonel Satıcılar Hesabı aylık 39,99 ABD dolarıdır.

Ayda 40 birimden fazla satmayı planlıyoruz ve umuyoruz, bu durumda bir Profesyonel Hesap daha ekonomik olacaktır.

Ayrıca, yukarıda bahsettiğimiz indirimli satışlar için ihtiyaç duyacağınız promosyonları ve kuponları oluşturmak gibi şeyleri yapabilmek için bir Profesyonel Satıcı Hesabı gereklidir.

Bu, göz önünde bulundurmanız gereken bir maliyettir, ancak bu maliyeti önceden hesaplamaya gerek yoktur, çünkü banka hesabınızdan değil doğrudan satıcının hesabınızdan düşülecektir.

UPC kodu: 250 $

Ürününüzü Amazon'da satmaya başlamak için, Amazon'un tüm ürünlerinizin ambalajına basılması gereken tescilli barkod olan bir 'FNSKU' (Yerine Getirme Ağı Stok Tutma Birimi) oluşturmak için tanınmış bir barkoda ihtiyacınız olacaktır.

FNSKU'nuzu almak için Amazon'un Hizmet Şartları , genellikle bir UPC kodu biçiminde bir GTIN (Global Ticari Kimlik Numarası) almanızı gerektirir.

2018'de Amazon, TOS'unu, barkodlarınızın önde gelen küresel sağlayıcı GS1'den olması gerektiğini belirtmek için değiştirdi. Bunun maliyeti 250 $ 'lık ilk kayıt ücreti ve 10 barkod için yıllık 50 $' lık yenileme ücretidir.

"Amazon'da satış yapmak için gereken maliyetler" için toplam tutar: 2.790 ABD doları

Amazon'da satış için önerilen maliyetler

Aşağıdakiler, Amazon işinizi başarıya hazırlamak için bütçenize eklemenizi tavsiye ettiğimiz harcamalardır.

Sponsorlu reklamlar bütçesi: 300 $ (30 gün boyunca 10 $ / gün)

Promosyon hediyelerinizle satış oluştururken (ve takip e-posta kampanyalarıyla daha fazla inceleme alırken), ana anahtar kelimelerinizin organik sıralamasında bir artış göreceksiniz. Ürün lansmanınız için düşünülmesi gereken bir diğer taktik de sponsorlu reklamlar ( Amazon PPC olarak da bilinir) yayınlamaktır .

Bu strateji satışlarınızı hızla artırabilir.

Diyelim ki günlük 10 ABD doları daha düşük bütçeli reklam kampanyaları yürüttünüz. (Bu, Amazon'un önerdiği varsayılan tutardır.) AdBadger'a göre, bu bütçeyle, ürününüzde her gün yaklaşık 20-30 tıklama bekleyebilirsiniz, bu da 3-4 satışla sonuçlanır.

Kayıtlı ticari marka: 350 $

Özel marka sahiplerinin Amazon'un Marka Tescili kategorisinde listelenebilmeleri için tescilli ticari markaları olması gerekmektedir .

Marka Tescili, Amazon tarafından sunulan, satıcıların bir markanın ticari marka sahibi olarak kaydolabilecekleri bir programdır. Amazon'un ürününüzü “resmi” olarak tanımlamasına yardımcı olur ve size ek avantajlar ve satış ayrıcalıkları verir. Amazonda özel mağaza sayfanız olur, müşteriler markanıza tıkladıklarında sizin mağazanıza ulaşabilirler,ürünlerinizi listelerken ilave fotoğraflar ve bilgiler ekleyebilme şansınız olur ayrıca reklamlarda benzer ürünlerinizi gösterebileirisiniz.

Bununla birlikte, satıcıların, Marka Tescilinin ek özelliklerine erişebilmek için bir ticari marka başvurusu yapması ve onaylanmasını beklemesi gerekir. Ticari marka süreci birkaç ay sürebilir.

Ancak, ürününüzü ticari marka olmadan başlatırsanız, diğer satıcılar listenizde benzer ürünler satabilirler. Bu nedenle, tavsiyemiz erken davranmak ve ticari marka sürecini başlatmaktır. Böylece markanızı mümkün olan en kısa sürede tescil ettirebilirsiniz.

Bir ticari markanın maliyeti nedir? Yerel bir IP avukatı aracılığıyla yaparsanız, yaklaşık 350 $ maliyeti.

Not : Ticari markanızın daha hızlı kaydedilmesini istiyorsanız, Amazon kısa süre önce bir IP Hızlandırıcı Programı başlattı . Bu program, Amazon'un seçtiği fikri mülkiyet avukatları ile bağlantı kurar ve ticari markanızın ABD patent ofisi tarafından onaylanmasını beklerken, kayıtlı markanızı otomatik olarak onaylar. Bu seçenek biraz daha pahalıya mal oluyor - yaklaşık olarak 750 ila 1.000 dolar arasında.

"Amazon'da satış için önerilen maliyetler" için toplam tutar: 650 ABD doları (ayrıca gerekli maliyetler)

Amazon'da satış için ek maliyetler

Amazon'da satışa başlamak için zorunlu olmayan maliyetler aşağıdadır .

Ancak, bu alanlara yatırım yapmak daha çekici bir ürün sunmanıza ve daha hızlı ve başarılı lansmana yardımcı olabilir!

Tasarım çalışması: 200 $

Bir grafik tasarımcı, markanıza cazibe katmada muazzam bir etkendir.

Logolar, ambalaj tasarımı, ürün ekleri , fotoğraf rötuşları ve ürün listelemeniz için Infografikler konusunda size yardımcı olabilirler.

Ve iyi tasarıma fiyat koymak zor olsa da, güzel bir ambalaj tasarımı ürüne üst düzey bir his verir ve daha yüksek bir fiyat noktasına hazır hale getirir.

Ürün fotoğrafçılığı: 300 $

Benzer ürünlere sahip olan diğer satıcılarla rekabet ederken, ürününüzün diğerlerinin arasından sıyrılması çok önemlidir.

Harika fotoğraflar bunu başarmanıza yardımcı olur.

Bu yüzden, fotoğrafçılığı “ekstra harcamalar” bölümüne koyarken, sadece ufak bir ekstra masrafla öne geçecekseniz, bunu seebilirsiniz!

bunun için ekstra bir bütçeniz varsa veya öne çıkmak için bunu kendiniz de yapabilirsiniz.

Bir akıllı telefon ve bir kaç nesne kullanarak daha iyi nasıl fotoğraf çekebileceğiniz konusunda aşağıdakileri deneyebilirsiniz :

İşte doğru olan temel özellikler:

Mümkün olan en iyi aydınlatma

Ana görüntü için beyaz bir arka plan

Amazon'un minimum gereksinimlerini karşılamak için görüntünün en uzun tarafında en az 1000 piksel genişlik

Ürünün bazı kullanım fotoğrafları (yaşam tarzı çekimleri)

Ürünün boyutunu veya kalitesini yakın plan ve karşılaştırmalar ile göstermeyi deneyebilirsiniz.

Bunun için profesyonel yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, resim başına 25-50 dolar arasında yüksek kaliteli ürün fotoğrafları alabilirsiniz. Sekiz görüntüye ihtiyacınız olduğunu varsayarsak ve pazarlık gücünü kullanırsak, bu masrafı 300 dolara mal edebiliriz.

"Amazon'da satış için ekstra maliyetler" için toplam tutar: 500 ABD doları (ayrıca gerekli maliyetler)

Ve yukarıdaki maliyetler ve yukarda bahsedilen temel giderler gözönüne  alındığında, satıcılar Amazon FBA'yı kullanarak özel bir etiket işi başlatmak için 2.790 ila 3.940 $ arasında (gerekli maliyetler artı 650 $ önerilen maliyetler ve 500 $ ekstra maliyetler varsa) harcayabilirler. 

Bir sonraki yazımızda bu maliyetleri azaltmak için neler yapabilirsiniz onu inceleyeceğiz.